email_iconrequest_quote_iconsearch_icon

Karıştırma Tüyoları

Kıvam arttırıcı maddeler – Topaklanma nasıl önlenir

Kıvam arttırıcı maddelerin tedarikçileri, topak oluşumunu asgari düzeyde tutmak için tozu sıvının yüzeyine yavaşça serpmenizi tavsiye ederler. Bunun nedeni geleneksel karıştırıcıların ıslatma eyleminin oluşan topakları kolayca parçalayamaması, tutarsız ürün kalitesi ve düşük verim elde etmeleridir.

Silverson High Shear mikser kullanıladığında tam tersi bir yaklaşım benimsenmelidir; toz sıvıya tek seferde kontrollü bir şekilde ancak olabildiğince çabuk eklenmelidir. Rotor/stator çalışma başlığının karıştırma/kesme etkisi, viskozite artmaya başlamadan önce tozu hızla dağıtır ve ıslatır, maksimum verim sağlanırken, tutarlı, tekrarlanabilir sonuçlar ve topak içermeyen bir çözelti elde edilir.


Yüksek ve Düşük Viskoziteli Sıvıların Karıştırılması

Viskozitesi farklı sıvıları karıştırırken, düşük viskoziteli sıvı ile başlanır ve yüksek olan eklenir. Bu şekilde karıştırma, mikserin yüksek viskoziteli ürüne göre seçilmesini gerektirmez ve enerji tasarrufu sağlanır. Renklendirici veya boyar maddelerinin kullanıldığı aplikasyonlarda ise bu girdilerin son aşamada eklenmesi önerilir; bu ürünler, tutarlı bir karışımın elde edilip edilmediğinin görsel bir göstergesidir.


Partikül Boyutunun Optimal Düzeyde Küçültmesi

Partikül boyutunda küçültme gerektiren tozlar dağıtılırken, en iyi sonuçlar tozu mümkün olan en küçük sıvı hacmine eklenmesi ile elde edilebilir. Bu yöntemin avantajı, mikserin enerjisinin karışımın tüm hacmine yayılmaması, tozun dağılmasına ve öğütülmesine odaklanmasıdır. Toz yüzdesinin bu küçük hacimde yüksek olması partikül boyutunun küçülmesini hızlandıran aşınmayı sağlar. Hedeflenen partikül boyutuna ulaşıldığında, kalan sıvı, Silverson mikser kullanılarak karışıma hızla karıştırılabilir.


Emülsiyonların Etkili Bir Şekilde Hazırlanması

Emülsiyonlar oluşturulurken, dağılmış fazın sürekli faza doğru şekilde eklendiğinden emin olunmalıdır. Laboratuvar ölçekli çalışmalarda eklenme sırası çok da kritik değildir, ancak daha büyük hacimler söz konusu olduğunda, bunun doğru yapılması önemlidir ve ölçeklendirme (scale-up) sırasında sıkça karşılaşılan bir sorundur. Silverson’un sunduğu İn-Line mikserler emülsiyonların hazırlanmasında idealdir. Dağılmış fazın, mikserin haznesinin hemen önünde eklenmesi ile emülsiyonun anında sağlanması mümkündür.


Üretiminizi arttırma gereksinimiz vardır, ancak üretim alanı ve bütçeniz sınırlı mıdır?

Ek tank veya sermaye yatırımı gerekmeksizin, mevcut prosesinize Silverson In-Line mikser eklemek, oldukça basittir. Bu sayede, karıştırma sürelerini yüzde 90'a kadar kısaltabilir üretkenliğinizi önemli ölçüde arttırma olanağı elde edebilirsiniz.


Frezeleme İşleminin Verimliliğinin Arttırılması

Geleneksel öğütme ekipmanının kullanıldığı durumlarda, Silverson mikser ile homojen bir ön karışım elde edilmesi ile, ürünün geleneksel öğütücüden çok daha hızlı bir şekilde geçmesi sağlanacaktır. Frezeleme işleminde kullanılan değirmenler en iyi sonuçları tutarlı bir ürünle ve düşük debilerle beslendiklerinde verirler. Bir çok durumda Silverson mikser geleneksel ekipmana duyulan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırır. Silverson, pigment, boya maddeleri, filtre keki, titanyum dioksit gibi en zorlu malzemeleri bile işlemeye uygun, in-line mikser, çok aşamalı (multi-stage in-line mikser) ve multishear modelleri gibi bir dizi mikser sunmaktadır.


Yüksek Basınçlı Homojenizatörlerin Performansının Arttırılması

Yüksek basınçlı homojenizatörlerin çalıştırılması hem satın alma açısından hem de  çalıştırılma açısından maliyetlidir; yüksek oranda bakım gerektiren cihazlardır ve nispeten düşük verimlidirler. Ürünün homojenizatörden geçirilmeden önce Silverson In-Line mikser ile işlenmesi, düşük damlacık boyutlu, tek örnek bir ön karışım sağlar ve bu karışım homojenizatorden tek geçişte çok daha hızlı bir oranda geçecektir. Birçok durumda, Silverson mikser ile sağlanan düşük damlacık boyutu, homojenizatöre duyulan ihtiyacı tamamen ortadan kaldıracaktır.


Laboratuvardan tam üretime geçişte sorun mu yaşıyorsunuz?

Pilot tesisten elde edilen sonuçları tekrarlamakta zorlanıyor musunuz? Ölçeklendirmede (scale-up) başarılı olmanın anahtarı, pilot tesis ve üretimde mümkün olduğunca eşleşen ekipmanın kullanılmasıdır. Laboratuvar mikseri tedarik eden firmaların çoğu küçük birim konusunda uzmandır, ancak büyük ölçekli ekipman üretmemektedir. Silverson’un laboratuar mikserleri, üretim muadillerinin ölçekli modelleridir; aynı sonuçlara ulaşarak, tüm ürün serilerindeki her mikserin performansını doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde tespit etmekle birlikte laboratuvardan bire bir ölçeklendirmenizi sağlar.


Karıştırma işleminde hava almayı ortadan kaldırmak mı istersiniz?

Silverson In-Line mikserler hava alma olmaksızın çalışma olanağı sunar. Mikser, boru tesisatı ve tank, kapalı bir sistem oluşturur ve kendi debisini oluşturan In-Line mikserin oluşturduğu emiş hareketi, ürüne hava almayı engeller. Bu özellik in-line mikserleri şampuan ve deterjan gibi hava alınımına duyarlı ürünlerin işlenmesi için ideal kılar.


Ön Karıştırma Gereksinimi Olmaksızın Tozların Dispersiyonu

Geleneksel Toz/Sıvı karıştırma sistemlerinden farklı olarak, Silverson Flashmix ile malzemelerin toz hunisine eklenmeden önce ön karışım yapılmasına gerek yoktur. Kıvam arttırıcı maddelerin tedarikçileri geleneksel işlemlerde topakçık oluşumunu engellemek için bu tozların diğer malzemelerde sıvıya eklenmeden önceden ön karışım yapılmasını önerirler. Silverson Toz/Sıvı karıştırma sistemleri kullanıldığında bu ihtiyaç ortadan kalkar, zira high shear hareketi, tozu sıvıya hızlıca dahil eder ve tüm topakçıkları sheara maruz bırakarak, tozun tam dağılımını, hidrasyonunu ve maksimum verimi sağlar.


Çözme sürecinin Silverson In-Line mikser ile hızlandırılması

Kauçukları veya polimerleri çözücü, yağ veya bitüm içinde çözüyorsanız, kullandığınız tank içi karıştırıcı büyük malzemeyi verimli bir şekilde dağıtmalıdır. Ancak bu tip karıştırıcıların oluşturduğu ıslatma hareketi katıların boyutunu azaltamaz, bu nedenle polimeri tamamen çözmek uzun süreler alır. Bu islemlerde Silverson mikser, sıvı ve katı malzemeleri çalışma başlığından kafasından geçirirken yoğun high shear etkisine maruz bırakır. Bu sayede süreç hızlandırılır, partikül boyutunu azaltılır ve böylece artan yüzey alanını çevreleyen sıvıya maruz bırakılacaktır. Küçültülmüş partikül boyutu ve kuvvetli karıştırmanın etkisi ile, polimer veya kauçuk hızla çözünür hale getirilir. Silverson balya halindeki malzemeleri çözücüde işleyebilen ve ön doğrama ve öğütme aşamalarını ortadan kaldıran sistemler dahil olmak üzere tüm batch hacimlerine ve tiplerine uyacak bir dizi ekipman sunmaktadır.


İçeriklerin ekleme sırasının optimize edilmesi

Silverson High Shear mikserler ile aynı anda parçalama, çözme, emülsifiye etme veya homojenize etme gibi bir dizi karıştırma işlemi gerçekleştirebilir. Bu sayede, birçok ürün, bir Silverson mikser kullanılarak tek bir aşamada üretilebilir. Formülasyonda kıvam arttırıcı veya stabilizatör görevi gören hammadde var ise bunların eklenmesi sona bırakılmalıdır. Bu sayede, formülasyonda yer alan diğer tozların sıvı viskozitesi düşükken kolayca dağıtılmasına izin verilir ve pH değişimiyle bozulabilecek yapılandırılmış ürünlerin korunması sağlanır.


Sorum var mı?? Uzmanlarımıza soru sorun
Bizi arayın 00 90 232 464 8006